За Наградата

“Спортист на годината на България” са най-престижните спортни награди в страната. Статуетките се присъждат ежегодно на най-заслужилите български атлети, на база техните постижения през изминалата година.

 

Победителите в трите категории – „Спортист на годината“, „Отбор на годината“ и „Спортист с увреждания на годината“ се избират с официална анкета между действащите спортни журналисти в страната.

 

За пръв път анкетата е организирана от вестник „Спорт“ през 1942 г. и най-добрият спортист на България е избран от читателите на вестника.

 

През 1948 г. организацията е поета от в. „Народен спорт“, чийто читатели определят класирането на спортистите. Вестникът остава официален организатор на престижната класация до 1994 г., когато Нове АД Холдинг става приемник на правата върху организацията и провеждането на анкетата и официалната церемония по връчване на наградите.

 

Оттогава до днес бизнесменът и радетел за развитието на българския спорт Васил Божков осигурява основните средства за едно от най-значимите събития на обществения и социален подиум в страната.

 

През 1997 г. в церемонията „Спортист на годината“ е включена и наградата на в. „Труд“ „Треньор на годината“, превръщайки в традиция съвместното провеждане на двете анкети и награждаването на най-заслужилите треньори в България в рамките на събитието.

 

От 2009 г. е добавена и категорията „Отбор на годината“. През същата година за пръв път се връчва и наградата „Спортист с увреждания на годината“ като свидетелство за уважението към силата на духа и волята на състезателите в неравностойно положение.

 

Всяка година церемонията се излъчва наживо по БНТ 1 и в ефира на Дарик радио, отдавайки значимото на българския спорт и събирайки отбрани представители на политическия, спортния и бизнес елит в България.

 

Първият официален победител е определен през 1958 и това е баскетболистката Ваня Войнова. От 1986 до 1989 са организирани отделни класации за мъже и жени. Най-много наградата е печелена от Стефка Костадинова – 4 пъти. Следват: 3 пъти – Боян Радев и Станка Златева, 2 пъти – Продан ГарджевПетър КировХристо МарковСерафим ТодоровЙордан ЙовчевРумяна Нейкова и Григор Димитров.

Победителите през годините:
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2003
  • 2004
  • 2002
  • 2001
  • 2000
  • 1999
  • 1998
  • 1997
  • 1996
  • 1995
  • 1994
  • 1993
  • 1992
  • 1991
  • 1990
  • 1988
  • 1989
  • 1987
  • 1986
  • 1985
  • 1984
  • 1983
  • 1981
  • 1982
  • 1980
  • 1979
  • 1978
  • 1977
  • 1976
  • 1975
  • 1974
  • 1973
  • 1972
  • 1971
  • 1970
  • 1969
  • 1968
  • 1967
  • 1966
  • 1965
  • 1964
  • 1963
  • 1962
  • 1961
  • 1960
  • 1959
  • 1958
  • 1ва – Тайбе Юсеин (свободна борба)

    2ра - Мирела Демирева (лека атлетика)
    3та - Александра Начева (лека атлетика)
  • 1ви – Григор Димитров (тенис на корт)

    2ри - Радослав Янков (сноуборд)
    3та - Невяна Владинова (художествена гимнастика)
  • 1ва – Мирела Демирева (лека атлетика, висок скок)

    2ра - Елица Янкова (борба)
    3ти - Радослав Янков (сноуборд)
  • 1ва – Габриела Петрова (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Станилия Стаменова (кану-каяк)
    3ти - Владимир Николов (волейбол)
  • 1ви – Григор Димитров (тенис на корт)

    2ри - Иван Марков (вдигане на тежести)
    3та - Александра Жекова (сноуборд)
  • 1ви – Иво Ангелов (борба, класически стил)

    2ри - Григор Димитров (тенис на корт)
    3ти - Кубрат Пулев (бокс)
  • 1ви – Кубрат Пулев (бокс)

    2ри - Тервел Пулев (бокс)
    3та - Станка Златева (борба, свободен стил)
  • 1ва – Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Петър Стойчев (плуване, плувен маратон)
    3ти - Елис Гури (борба, класически стил)
  • 1ва – Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Михаил Ганев (борба, свободен стил)
    3та - Ваня Стамболова (лека атлетика, бягане на 400 метра с препятствия)
  • 1ви – Детелин Далаклиев (бокс)

    2ри - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)
    3та - Станка Златева (борба, свободен стил)
  • 1ва – Румяна Нейкова (академично гребане, скиф)

    2ра - Станка Златева (борба, свободен стил)
    3ти - Кирил Терзиев (борба, свободен стил)
  • 1ва – Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Албена Денкова и Максим Ставийски (фигурно пързаляне)
    3ти - Явор Янакиев (борба, класически стил)
  • 1ви – Албена Денкова и Максим Ставийски (фигурно пързаляне)

    2ра - Ваня Стамболова (лека атлетика, бягане на 400 метра)
    3ти - Радослав Великов (борба, свободен стил)
  • 1ви – Веселин Топалов (шахмат)

    2ри - Николай Гергов (борба, класически стил)
    3ти - Армен Назарян (борба, класически стил)
  • 1ви – Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    2ри - Армен Назарян (борба, класически стил)
    3ти - Милен Добрев (вдигане на тежести)
  • 1ва – Мария Гроздева (спортна стрелба)

    2ри - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)
    3ти - Милен Добрев (вдигане на тежести)
  • 1вa – Румяна Нейкова (академично гребане, скиф)

    2ри - Армен Назарян (борба, класически стил)
    3ти - Георги Марков (вдигане на тежести)
  • 1ви – Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    2ри - Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)
    3ти - Николай Паслар (борба, свободен стил)
  • 1вa – Тереза Маринова (лека атлетика, троен скок)

    2ри - Таню Киряков (спортна стрелба)
    3ти - Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)
  • 1ви – Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)

    2ра - Христина Калчева (лека атлетика, скок на височина)
    3ти - Ростислав Димитров (лека атлетика)
  • 1ва – Екатерина Дафовска (биатлон)

    2ри - Серафим Бързаков (борба, свободен стил)
    3ти - Пламен Желязков (вдигане на тежести)
  • 1ви – Йото Йотов (вдигане на тежести)

    2ра - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)
    3ти - Златан Ванев (вдигане на тежести)
  • 1ва – Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)
    3ти - Даниел Петров (бокс)
  • 1ва – Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Николай Бухалов (кану-каяк)
    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)
  • 1ви – Христо Стоичков (футбол)

    2ри - Николай Бухалов (кану-каяк)
    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)
  • 1ви – Серафим Тодоров (бокс)

    2ри - Емил Костадинов (футбол)
    3тa - Мария Петрова (художествена гимнастика)
  • 1ви – Николай Бухалов (кану-каяк)

    2ри - Иван Иванов (вдигане на тежести)
    3ти - Христо Стоичков (футбол)
  • 1ви – Серафим Тодоров (бокс)

    2ра - Цветанка Христова (лека атлетика, хвърляне на диск)
    3ти - Киркор Киркоров (бокс)
  • 1ви – Стефан Ботев (вдигане на тежести)

    2ра - Даниела Гергелчева (тенис на маса)
    3ти - Рахмат Сукра (борба, свободен стил)
  • 1ва – Таня Богомилова (плуване, бруст)
    1ви – Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Ваня Гешева (кану-каяк)
    2ри - Исмаил Мустафов (бокс)

    3та - Йорданка Донкова (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    3ти - Атанас Комшев (борба, класически стил)
  • 1ва – Весела Лечева (спортна стрелба)
    1ви – Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

    2ра - Таня Богомилова (плуване, бруст)
    2ри - Иван Иванов (вдигане на тежести)

    3та - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)
    3ти - Емил Иванов (борба, класически стил)
  • 1ва – Стефка Костадинова (лека атлетика, висок скок)
    1ви – Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Гинка Загорчева (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    2ри - Михаил Петров (вдигане на тежести)

    3та - Весела Лечева (спортна стрелба)
    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)
  • 1вa – Йорданка Донкова (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    1ви – Асен Златев (вдигане на тежести)

    2ра - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)
    Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    3та - Лилия Игнатова (художествена гимнастика)
    Емил Иванов (борба, класически стил)
  • 1ва – Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Наим Сюлейманов (вдигане на тежести)
    3та - Таня Богомилова (плуване, бруст)
  • 1ва – Людмила Андонова-Жечева (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Наим Сюлейманов (вдигане на тежести)
    3та - Мануела Малеева (тенис на корт)
  • 1ви – Васил Етрополски (фехтовка, сабя)

    2ра - Диляна Георгиева (художествена гимнастика)
    3та - Боряна Стоянова (спортна гимнастика)
  • 1ви – Янко Русев (вдигане на тежести)

    2ра - Антоанета Тодорова (лека атлетика, хвърляне на копие)
    3та - Анелия Раленкова (художествена гимнастика)
  • 1ви – Благой Благоев (вдигане на тежести)

    2ри - Никола Динев (борба, класически стил)
    3ти - Исмаил Мустафов (бокс)
  • 1ви – Любомир Любенов (кану-каяк)

    2ри - Стоян Делчев (спортна гимнастика)
    3ти - Янко Русев (вдигане на тежести)
  • 1ви – Александър Томов (борба, класически стил)

    2ри - Янко Русев (вдигане на тежести)
    3ти - Стоян Делчев (спортна гимнастика)
  • 1ви – Здравка Йорданова и Светла Оцетова (академично гребане, двойка скул)

    2ри - Янко Русев (вдигане на тежести)
    3ти - Стоян Николов (борба, класически стил)
  • 1ва – Тотка Петрова (лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра)

    2ри - Никола Динев (борба, класически стил)
    3ти - Петър Попангелов (ски, алпийски дисциплини)
  • 1ва – Иванка Христова (лека атлетика, тласкане на гюле)

    2ри - Нураир Нурикян (вдигане на тежести)
    3ти - Здравка Йорданова и Светла Оцетова (академично гребане, двойка скул)
  • 1ви – Валентин Христов (вдигане на тежести)

    2ри - Александър Томов (борба, класически стил)
    3ти - Атанас Киров (вдигане на тежести)
  • 1ва – Лиляна Томова (лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра)

    2ри - Георги Тодоров (вдигане на тежести)
    3та - Анка Пелова (спортна стрелба)
  • 1ви – Неделчо Колев (вдигане на тежести)

    2ра - Светла Златева (лека атлетика, бягане на 800 метра)
    3та - Йорданка Благоева (лека атлетика, скок на височина)
  • 1ви – Йордан Биков (вдигане на тежести)

    2рa - Йорданка Благоева (лека атлетика, скок на височина)
    3ти - Георги Костадинов (бокс)
  • 1ви – Петър Киров (борба, класически стил)

    2рa - Мария Гигова (художествена гимнастика)
    3ти - Александър Томов (борба, класически стил)
  • 1ви – Петър Киров (борба, класически стил)

    2ри - Димитър Златанов (волейбол)
    3ти - Александър Крайчев (вдигане на тежести)
  • 1ви – Михаил Желев (лека атлетика, бягане на 3000 метра с препятствия)

    2рa - Мария Гигова (художествена гимнастика)
    3ти - Младен Кучев (вдигане на тежести)
  • 1ви – Боян Радев (борба, класически стил)

    2ри - Петър Киров (борба, класически стил)
    3ти - Еньо Вълчев (борба, свободен стил)
  • 1ви – Боян Радев (борба, класически стил)

    2ра - Мария Гигова (художествена гимнастика)
    3ти - Ангел Кирилов (колоездене)
  • 1ви – Продан Гарджев (борба, свободен стил)

    2ри - Георги Стойковски (лека атлетика, троен скок)
    3ти - Боян Радев (борба, класически стил)
  • 1ви – Георги Аспарухов (футбол)

    2ри - Станчо Колев (борба, свободен стил)
    3ти - Димитър Хлебаров (лека атлетика, овчарски скок)
  • 1ви – Боян Радев (борба, класически стил)

    2ри - Продан Гарджев (борба, свободен стил)
    3ти - Еньо Вълчев (борба, свободен стил)
  • 1ви – Продан Гарджев (борба, свободен стил)

    2ри - Стефан Панайотов (бокс)
    3ти - Никола Проданов (спортна гимнастика)
  • 1ви – Еньо Вълчев (борба, свободен стил)

    2ри - Георги Пеев (шахмат)
    3тa - Диана Йоргова (лека атлетика, скок на дължина)
  • 1ви – Димитър Хлебаров (лека атлетика, овчарски скок)

    2ри - Велик Капсъзов (спортна гимнастика)
    3тa - Диана Йоргова (лека атлетика, скок на дължина)
  • 1ви – Димитър Добрев (борба, класически стил)

    2ри - Велик Капсъзов (спортна гимнастика)
    3ти - Крали Бимбалов (борба, класически стил)
  • 1ви – Лютви Ахмедов (борба, свободен стил)

    2рa - Ваня Войнова (баскетбол)
    3ти - Стоян Славков (лека атлетика, десетобой)
  • 1вa – Ваня Войнова (баскетбол)

    2ри - Лютви Ахмедов(борба, свободен стил)
    3ти - Кирил Воденичаров (парашутизъм)