За Наградата

Победителите през годините:
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2003
  • 2004
  • 2002
  • 2001
  • 2000
  • 1999
  • 1998
  • 1997
  • 1996
  • 1995
  • 1994
  • 1993
  • 1992
  • 1991
  • 1990
  • 1988
  • 1989
  • 1987
  • 1986
  • 1985
  • 1984
  • 1983
  • 1982
  • 1981
  • 1980
  • 1979
  • 1978
  • 1977
  • 1976
  • 1975
  • 1974
  • 1973
  • 1972
  • 1971
  • 1970
  • 1969
  • 1968
  • 1967
  • 1966
  • 1965
  • 1964
  • 1963
  • 1962
  • 1961
  • 1960
  • 1959
  • 1958
  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Тайбе Юсеин (свободна борба)

    2ра - Мирела Демирева (лека атлетика)

    3та - Александра Начева (лека атлетика)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Петър Касабов (борба)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Ансамбъл художествена гимнастика


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Денислав Коджабашев (тенис на маса)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Григор Димитров (тенис на корт)

    2ри - Радослав Янков (сноуборд)

    3та - Невяна Владинова (художествена гимнастика)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Весела Димитрова (художествена гимнастика)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Ансамбъл художествена гимнастика


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Ружди Ружди (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Мирела Демирева (лека атлетика, висок скок)

    2ра - Елица Янкова (борба)

    3ти - Радослав Янков (сноуборд)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Ина Ананиева (художествена гимнастика)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Ансамбъл художествена гимнастика


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Ружди Ружди (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Габриела Петрова (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Станилия Стаменова (кану-каяк)

    3ти - Владимир Николов (волейбол)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Пламен Константинов (волейбол)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Национален отбор по волейбол (мъже)


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Стела Енева (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Григор Димитров (тенис на корт)

    2ри - Иван Марков (вдигане на тежести)

    3та - Александра Жекова (сноуборд)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Ина Ананиева (художествена гимнастика)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Ансамбъл художествена гимнастика


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Стела Енева (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Иво Ангелов (борба, класически стил)

    2ри - Григор Димитров (тенис на корт)

    3ти - Кубрат Пулев (бокс)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Армен Назарян (борба)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Национален отбор по волейбол (мъже)


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Стела Енева (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Кубрат Пулев (бокс)

    2ри - Тервел Пулев (бокс)

    3та - Станка Златева (борба, свободен стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Михаил Таков (бокс)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Национален отбор по волейбол (мъже)


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Стела Енева (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Петър Стойчев (плуване, плувен маратон)

    3ти - Елис Гури (борба, класически стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Симеон Щерев (борба)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Ансамбъл художествена гимнастика


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Ружди Ружди (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Михаил Ганев (борба, свободен стил)

    3та - Ваня Стамболова (лека атлетика, бягане на 400 метра с препятствия)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Симеон Щерев (борба)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Национален отбор по волейбол (мъже)
    Национален отбор по волейбол (младежи)


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Стела Енева (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Детелин Далаклиев (бокс)

    2ри - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    3та - Станка Златева (борба, свободен стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Петър Лесов (бокс)


    ОТБОР НА ГОДИНАТА:
    Национален отбор по волейбол (мъже)


    СПОРТИСТ С УВРЕЖДАНИЯ НА ГОДИНАТА:
    Гергана Барамова (бадминтон)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Румяна Нейкова (академично гребане, скиф)

    2ра - Станка Златева (борба, свободен стил)

    3ти - Кирил Терзиев (борба, свободен стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Свилен Нейков (гребане)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Станка Златева (борба, свободен стил)

    2ри - Албена Денкова и Максим Ставийски (фигурно пързаляне)

    3ти - Явор Янакиев (борба, класически стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Мартин Стоев (волейбол)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Албена Денкова и Максим Ставийски (фигурно пързаляне)

    2ра - Ваня Стамболова (лека атлетика, бягане на 400 метра)

    3ти - Радослав Великов (борба, свободен стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Мартин Стоев (волейбол)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Веселин Топалов (шахмат)

    2ри - Николай Гергов (борба, класически стил)

    3ти - Армен Назарян (борба, класически стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Братан Ценов (борба)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    2ри - Армен Назарян (борба, класически стил)

    3ти - Милен Добрев (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Пламен Марков (футбол)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Мария Гроздева (спортна стрелба)

    2ри - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    3ти - Милен Добрев (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Валери Григоров (спортна стрелба)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1вa - Румяна Нейкова (академично гребане, скиф)

    2ри - Армен Назарян (борба, класически стил)

    3ти - Георги Марков (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Пламен Марков (футбол)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Йордан Йовчев (спортна гимнастика)

    2ри - Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)

    3ти - Николай Паслар (борба, свободен стил)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Иван Цонов (борба)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1вa - Тереза Маринова (лека атлетика, троен скок)

    2ри - Таню Киряков (спортна стрелба)

    3ти - Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Христо Марков (лека атлетика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Гълъбин Боевски (вдигане на тежести)

    2ра - Христина Калчева (лека атлетика, скок на височина)

    3ти - Ростислав Димитров (лека атлетика)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Иван Абаджиев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Екатерина Дафовска (биатлон)

    2ри - Серафим Бързаков (борба, свободен стил)

    3ти - Пламен Желязков (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Иван Абаджиев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Йото Йотов (вдигане на тежести)

    2ра - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    3ти - Златан Ванев (вдигане на тежести)


    ТРЕНЬОР НА ГОДИНАТА:
    Иван Абаджиев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

    3ти - Даниел Петров (бокс)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Николай Бухалов (кану-каяк)

    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Христо Стоичков (футбол)

    2ри - Николай Бухалов (кану-каяк)

    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Серафим Тодоров (бокс)

    2ри - Емил Костадинов (футбол)

    3тa - Мария Петрова (художествена гимнастика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Николай Бухалов (кану-каяк)

    2ри - Иван Иванов (вдигане на тежести)

    3ти - Христо Стоичков (футбол)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Серафим Тодоров (бокс)

    2ра - Цветанка Христова (лека атлетика, хвърляне на диск)

    3ти - Киркор Киркоров (бокс)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Стефан Ботев (вдигане на тежести)

    2ра - Даниела Гергелчева (тенис на маса)

    3ти - Рахмат Сукра (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Таня Богомилова (плуване, бруст)
    1ви - Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Ваня Гешева (кану-каяк)
    2ри - Исмаил Мустафов (бокс)

    3та - Йорданка Донкова (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    3ти - Атанас Комшев (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Весела Лечева (спортна стрелба)
    1ви - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

    2ра - Таня Богомилова (плуване, бруст)
    2ри - Иван Иванов (вдигане на тежести)

    3та - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)
    3ти - Емил Иванов (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Стефка Костадинова (лека атлетика, висок скок)
    1ви - Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    2ра - Гинка Загорчева (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    2ри - Михаил Петров (вдигане на тежести)

    3та - Весела Лечева (спортна стрелба)
    3ти - Валентин Йорданов (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1вa - Йорданка Донкова (лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия)
    1ви - Асен Златев (вдигане на тежести)

    2ра - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)
    Христо Марков (лека атлетика, троен скок)

    3та - Лилия Игнатова (художествена гимнастика)
    Емил Иванов (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Стефка Костадинова (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Наим Сюлейманов (вдигане на тежести)

    3та - Таня Богомилова (плуване, бруст)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Людмила Андонова-Жечева (лека атлетика, скок на височина)

    2ри - Наим Сюлейманов (вдигане на тежести)

    3та - Мануела Малеева (тенис на корт)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Васил Етрополски (фехтовка, сабя)

    2ра - Диляна Георгиева (художествена гимнастика)

    3та - Боряна Стоянова (спортна гимнастика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Благой Благоев (вдигане на тежести)

    2ри - Никола Динев (борба, класически стил)

    3ти - Исмаил Мустафов (бокс)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Янко Русев (вдигане на тежести)

    2ра - Антоанета Тодорова (лека атлетика, хвърляне на копие)

    3та - Анелия Раленкова (художествена гимнастика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Любомир Любенов (кану-каяк)

    2ри - Стоян Делчев (спортна гимнастика)

    3ти - Янко Русев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Александър Томов (борба, класически стил)

    2ри - Янко Русев (вдигане на тежести)

    3ти - Стоян Делчев (спортна гимнастика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Здравка Йорданова и Светла Оцетова (академично гребане, двойка скул)

    2ри - Янко Русев (вдигане на тежести)

    3ти - Стоян Николов (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Тотка Петрова (лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра)

    2ри - Никола Динев (борба, класически стил)

    3ти - Петър Попангелов (ски, алпийски дисциплини)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Иванка Христова (лека атлетика, тласкане на гюле)

    2ри - Нураир Нурикян (вдигане на тежести)

    3ти - Здравка Йорданова и Светла Оцетова (академично гребане, двойка скул)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Валентин Христов (вдигане на тежести)

    2ри - Александър Томов (борба, класически стил)

    3ти - Атанас Киров (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ва - Лиляна Томова (лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра)

    2ри - Георги Тодоров (вдигане на тежести)

    3та - Анка Пелова (спортна стрелба)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Неделчо Колев (вдигане на тежести)

    2ра - Светла Златева (лека атлетика, бягане на 800 метра)

    3та - Йорданка Благоева (лека атлетика, скок на височина)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Йордан Биков (вдигане на тежести)

    2рa - Йорданка Благоева (лека атлетика, скок на височина)

    3ти - Георги Костадинов (бокс)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Петър Киров (борба, класически стил)

    2рa - Мария Гигова (художествена гимнастика)

    3ти - Александър Томов (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Петър Киров (борба, класически стил)

    2ри - Димитър Златанов (волейбол)

    3ти - Александър Крайчев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Михаил Желев (лека атлетика, бягане на 3000 метра с препятствия)

    2рa - Мария Гигова (художествена гимнастика)

    3ти - Младен Кучев (вдигане на тежести)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Боян Радев (борба, класически стил)

    2ри - Петър Киров (борба, класически стил)

    3ти - Еньо Вълчев (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Боян Радев (борба, класически стил)

    2ра - Мария Гигова (художествена гимнастика)

    3ти - Ангел Кирилов (колоездене)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Продан Гарджев (борба, свободен стил)

    2ри - Георги Стойковски (лека атлетика, троен скок)

    3ти - Боян Радев (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Георги Аспарухов (футбол)

    2ри - Станчо Колев (борба, свободен стил)

    3ти - Димитър Хлебаров (лека атлетика, овчарски скок)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Боян Радев (борба, класически стил)

    2ри - Продан Гарджев (борба, свободен стил)

    3ти - Еньо Вълчев (борба, свободен стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Продан Гарджев (борба, свободен стил)

    2ри - Стефан Панайотов (бокс)

    3ти - Никола Проданов (спортна гимнастика)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Еньо Вълчев (борба, свободен стил)

    2ри - Георги Пеев (шахмат)

    3тa - Диана Йоргова (лека атлетика, скок на дължина)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Димитър Хлебаров (лека атлетика, овчарски скок)

    2ри - Велик Капсъзов (спортна гимнастика)

    3тa - Диана Йоргова (лека атлетика, скок на дължина)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Димитър Добрев (борба, класически стил)

    2ри - Велик Капсъзов (спортна гимнастика)

    3ти - Крали Бимбалов (борба, класически стил)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1ви - Лютви Ахмедов (борба, свободен стил)

    2рa - Ваня Войнова (баскетбол)

    3ти - Стоян Славков (лека атлетика, десетобой)

  • СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА:

    1вa - Ваня Войнова (баскетбол)

    2ри - Лютви Ахмедов(борба, свободен стил)

    3ти - Кирил Воденичаров (парашутизъм)

“Спортист на годината на България” са най-престижните спортни награди в страната. Статуетките се присъждат ежегодно на най-заслужилите български атлети, на база техните постижения през изминалата година.

  • Анкета в.Спорт

    Анкетата е организирана за пръв път от в. „Спорт“. Читателите на вестника определят победителя (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета в. Народен спорт

    В. „Народен спорт“ организира първа анкета за най-добър спортист сред читателите си (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета в. Народен спорт

    В. „Народен спорт“ организира втора анкета за най-добър спортист сред читателите си (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета радио „София“

    Анкетата е проведена сред слушателите на радио „София“ (неофициална)

    Continue reading
  • Първа официална анкета

    Проведена е първата официална анкета "Спортист на годината на България"

    Continue reading
  • Нове АД Холдинг

    Нове АД Холдинг става официален приемник на правата по организирането и провеждането на анкетата.

    Continue reading
  • Директно излъчване по бнт

    За първи път церемонията по награждаването "Спортист на годината" е излъчена директно по БНТ

    Continue reading
  • Награда за победителите

    Победителите започват да получават познатата и до днес призова статуетка, дело на скулптора Милко Добрев.

    Continue reading
  • ИК Труд става партньор

    ИК "Труд" става партньор на Нове АД Холдинг в провеждането на анкетата.

    Continue reading
  • Треньор на годината

    В церемонията „Спортист на годината“ е включена и традиционната награда на в. „Труд“ - „Треньор на годината

    Continue reading
  • Дарик става медиен пратньор

    Медиен партньор на наградите става националното "Дарик" радио

    Continue reading
  • Нове АД холдинг

    Нове АД Холдинг за първи път организира самостоятелно анкетата.

    Continue reading
  • 50-а церемония

    Нове АД Холдинг за първи път организира самостоятелно анкетата.

    Continue reading
  • Нови категории

    Добавени са категориите "Спортист с увреждания на годината" и "Отбор на годината"

    Continue reading

“Спортист на годината на България” са най-престижните спортни награди в страната. Статуетките се присъждат ежегодно на най-заслужилите български атлети, на база техните постижения през изминалата година.

  • Анкета в.Спорт

    Анкетата е организирана за пръв път от в. „Спорт“. Читателите на вестника определят победителя (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета в. Народен спорт

    В. „Народен спорт“ организира първа анкета за най-добър спортист сред читателите си (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета в. Народен спорт

    В. „Народен спорт“ организира втора анкета за най-добър спортист сред читателите си (неофициална)

    Continue reading
  • Анкета радио „София“

    Анкетата е проведена сред слушателите на радио „София“ (неофициална)

    Continue reading
  • Първа официална анкета

    Проведена е първата официална анкета "Спортист на годината на България"

    Continue reading
  • Нове АД Холдинг

    Нове АД Холдинг става официален приемник на правата по организирането и провеждането на анкетата.

    Continue reading
  • Директно излъчване по бнт

    За първи път церемонията по награждаването "Спортист на годината" е излъчена директно по БНТ

    Continue reading
  • Награда за победителите

    Победителите започват да получават познатата и до днес призова статуетка, дело на скулптора Милко Добрев.

    Continue reading
  • ИК Труд става партньор

    ИК "Труд" става партньор на Нове АД Холдинг в провеждането на анкетата.

    Continue reading
  • Треньор на годината

    В церемонията „Спортист на годината“ е включена и традиционната награда на в. „Труд“ - „Треньор на годината

    Continue reading
  • Дарик става медиен пратньор

    Медиен партньор на наградите става националното "Дарик" радио

    Continue reading
  • Нове АД холдинг

    Нове АД Холдинг за първи път организира самостоятелно анкетата.

    Continue reading
  • 50-а церемония

    Нове АД Холдинг за първи път организира самостоятелно анкетата.

    Continue reading
  • Нови категории

    Добавени са категориите "Спортист с увреждания на годината" и "Отбор на годината"

    Continue reading

“Спортист на годината на България” са най-престижните спортни награди в страната. Статуетките се присъждат ежегодно на най-заслужилите български атлети, на база техните постижения през изминалата година.

 

Победителите в трите категории – „Спортист на годината“, „Отбор на годината“ и „Спортист с увреждания на годината“ се избират с официална анкета между действащите спортни журналисти в страната.

 

За пръв път анкетата е организирана от вестник „Спорт“ през 1942 г. и най-добрият спортист на България е избран от читателите на вестника.

 

През 1948 г. организацията е поета от в. „Народен спорт“, чийто читатели определят класирането на спортистите. Вестникът остава официален организатор на престижната класация до 1994 г., когато Нове АД Холдинг става приемник на правата върху организацията и провеждането на анкетата и официалната церемония по връчване на наградите.

 

Оттогава до днес бизнесменът и радетел за развитието на българския спорт Васил Божков осигурява основните средства за едно от най-значимите събития на обществения и социален подиум в страната.

 

През 1997 г. в церемонията „Спортист на годината“ е включена и наградата на в. „Труд“ „Треньор на годината“, превръщайки в традиция съвместното провеждане на двете анкети и награждаването на най-заслужилите треньори в България в рамките на събитието.

 

От 2009 г. е добавена и категорията „Отбор на годината“. През същата година за пръв път се връчва и наградата „Спортист с увреждания на годината“ като свидетелство за уважението към силата на духа и волята на състезателите в неравностойно положение.

 

Всяка година церемонията се излъчва наживо по БНТ 1 и в ефира на Дарик радио, отдавайки значимото на българския спорт и събирайки отбрани представители на политическия, спортния и бизнес елит в България.

 

Първият официален победител е определен през 1958 и това е баскетболистката Ваня Войнова. От 1986 до 1989 са организирани отделни класации за мъже и жени. Най-много наградата е печелена от Стефка Костадинова – 4 пъти. Следват: 3 пъти – Боян Радев и Станка Златева, 2 пъти – Продан ГарджевПетър КировХристо МарковСерафим ТодоровЙордан ЙовчевРумяна Нейкова и Григор Димитров.